Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?

Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?

Z danych GUS wynika, że Sosnowiec zamieszkuje niemal 200 tys. osób. To położone w województwie śląskim miasto przez lata było kojarzone głównie z przemysłem ciężkim. Dziś jednak rynek pracy jest bardziej zróżnicowany. Gdzie szukać pracy na terenie Sosnowca?

Ile wynosi aktualna stopa bezrobocia w Sosnowcu?

Jednym z najistotniejszych wskaźników dla osób planujących przeprowadzkę do innego miasta ze względów zawodowych jest stopa bezrobocia. Ile wynosi ona w Sosnowcu?

Jak podaje Powiatowy Urząd Pracy w Sosnowcu, pod koniec sierpnia stopa bezrobocia wynosiła 6,7 proc. W rezultacie miasto nie wypada najlepiej na tle województwa śląskiego, gdzie w tym samym czasie stopa bezrobocia wynosiła 4,6 proc. Jest to także wynik wyższy niż ustalony dla całego kraju (5,8 proc.).

Mimo że bezrobocie w Sosnowcu jest dość wysokie, to mieszkańców pozostających bez pracy jest coraz mniej. Przykładowo w styczniu stopa bezrobocia wynosiła 6,9 proc., podczas gdy w marcu i kwietniu przekroczyła 7,1 proc.

Sosnowiec – lista zawodów deficytowych

Jacy pracownicy nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Sosnowcu? Odpowiedź na to pytanie można poznać, przeglądając „Barometr zawodów”, czyli publikację o zawodach deficytowych, nadwyżkowych i zrównoważonych. W Sosnowcu poszukiwani są:

  • Pracownicy niewykwalifikowani – potrzebni są m.in. pracownicy ochrony fizycznej, robotnicy budowlani, pomoce kuchenne czy sprzątaczki.
  • Pracownicy fizyczni. Na liście zawodów deficytowych znajdują się brukarze, fryzjerzy, magazynierzy, mechanicy pojazdów samochodowych i monterzy instalacji budowlanych.
  • Specjaliści. Branża edukacyjna poszukuje nauczycieli różnych przedmiotów. Poszukiwani są też projektanci baz danych, psychologowie, psychoterapeuci, spedytorzy, specjaliści z zakresu elektroniki oraz lekarze.

Publikacja „Barometr zawodów” to dobry przewodnik dla osób rozważających przeprowadzkę do Sosnowca. Także aktywni pracownicy, którzy zamierzają się przekwalifikować, mogą znaleźć w niej cenne wskazówki.

Jak efektywnie szukać zatrudnienia w Sosnowcu?

Jak szybko znaleźć pracę w Sosnowcu? Osoby poszukujące zatrudnienia mają spore możliwości – ogłoszenia pojawiają się na portalach pracy i firmowych stronach internetowych. Także urząd pracy dysponuje bazą ofert.

Jedną z najefektywniejszych metod poszukiwania zatrudnienia jest regularne odwiedzanie portali ogłoszeniowych. Przykładowo tutaj: https://www.gowork.pl/praca/sosnowiec;l można znaleźć oferty zatrudnienia w różnych częściach miasta. Zaletą poszukiwań zatrudnienia przez serwisy ogłoszeniowe jest możliwość dotarcia do wielu ofert w krótkim czasie – takie portale są popularne wśród pracodawców.

Aby znaleźć pracę, warto zarejestrować się też w urzędzie pracy. Instytucje te pomagają osobom bezrobotnym nie tylko w znalezieniu posady, ale również w przygotowaniu się do rozmowy kwalifikacyjnej. Bezrobotni skorzystać mogą m.in. ze wsparcia doradców zawodowych.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Sosnowcu?

Minimalne wynagrodzenie w Polsce wynosi 2800 zł brutto. Ile więcej mogą zarobić pracownicy z Sosnowca?

Mimo że zarobki w dużej mierze uzależnione są od branży i doświadczenia pracownika, to wskazać można też przeciętne wynagrodzenie w danym regionie. Z danych GUS wynika, że w 2018 r. w Sosnowcu średnia pensja kształtowała się na poziomie 4100 zł brutto. Ile wynosi dzisiaj? Chociaż aktualnie brak jest szczegółowych danych, to można podejrzewać, że jest wyższa niż jeszcze kilka lat temu. Sosnowiec wciąż się rozwija, a w rezultacie jest coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy.

Previous 7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie
Next Jak dbać o las w słoiku. Twój mały las w słoiku

Może to Ci się spodoba

Warsztaty w IPN

W dniu 15 maja 2017 r. , w siedzibie IPN Biuro Edukacji Narodowej Centrum Edukacyjne Przystanek Historia w Krakowie przy ul. Dunajewskiego 8 odbyły się warsztaty  do konkursu “Policjanci w służbie

Czym są środki trwałe w firmie?

Definicja Środki trwałe Co to są środki trwałe? Są to środki trwałe, których przedsiębiorca jest właścicielem lub współwłaścicielem i których wartość jest wyższa niż 10 000 zł. Muszą być one

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Kompostownik ogrodowy: jak założyć kompostownik w ogrodzie?

W trakcie prac w ogrodzie powstaje duża ilość odpadów organicznych: trawa, skrawki gałęzi, kora itp. Niektórzy wrzucają to wszystko do pobliskiego wąwozu lub spalają. Doświadczeni ogrodnicy wiedzą, że wszystkie te

Laureaci konkursu ,, Dzień Bezpiecznego Internetu’’ odwiedzili Komisariat Policji IV w Krakowie

W dniu 15 marca 2017 roku Komisariat Policji IV w Krakowie przy ul. Królewskiej 4 odwiedzili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 93 oraz Szkoły Podstawowej nr 153, którzy jako laureaci konkursu

7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź