Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe

Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe

Serwisy streamingowe, memy, media społecznościowe pełne relacji celebrytów. Niekiedy może się wydawać, że internet służy tylko i wyłącznie rozrywce. Prawda jest jednak zupełnie inna. Do sieci przeniosła się obecnie naprawdę spora część naszego życia. Tutaj robimy zakupy – i przy tej okazji podajemy numery kart kredytowych. Tutaj też niejednokrotnie pracujemy. A pamiętajmy, że niektóre ze służbowych maili zawierają informacje poufne.

Aby nie dopuścić do straty pieniędzy albo wycieknięcia ważnych danych, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci.

Trudne do zgadnięcia i bezpieczne hasło

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest bezpieczne hasło. Chodzi o takie, które trudno zgadnąć. Nie powinno nawiązywać do najbardziej oczywistych danych – naszej daty urodzenia, imienia psa czy już tym bardziej naszego nazwiska.

Musi też zawierać kombinacje znaków, które nie są w stu procentach oczywiste. Większość serwisów doradza dodanie do hasła takich elementów jak:

  • wielkie litery – najlepiej w miejscach dla nich nieoczywistych
  • cyfry – powinniśmy dodać znaki numeryczne i dopisywanie na końcu „1,2,3,4” to nie jest najlepsza z możliwych opcji
  • znaki specjalne – hashtag, wykrzyknik, czy dobrze nam znana z adresów e-mail „małpa” drastycznie zmniejszają szansę na to, że nasze hasło zostanie odgadnięte metodą słownikową

Oczywiście, jeśli stworzymy naprawdę trudne hasło, możemy sami mieć z nim swojego rodzaju problemy. Dlatego warto też w osobnym artykule przeczytać, jak zapamiętać swoje bezpieczne hasło.

Jak nie korzystać z Wi-Fi?

Wi-Fi jest obecnie właściwie nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego w domu, pracy i często nawet w autobusie.

Dlatego właśnie niekiedy zapominamy, jak wielkie zagrożenia niesie ze sobą tego typu sieć.

Jeśli logujemy się do publicznego Wi-Fi, niestety inni użytkownicy mogą podejrzeć nasze dane.

I tutaj oczywiście kryje się wielkie niebezpieczeństwo: Hasło do naszego konta może wyciec i dostać się w niepowołane ręce.

Tutaj sposób na zabezpieczenie się jest właściwie jeden:

Nie logować się do istotnych dla siebie serwisów za pośrednictwem niesprawdzonego W-Fi. Powinno ono służyć co najwyżej do oglądania seriali.

Co to jest ransomware i jak się przed nim zabezpieczyć?

Żądania przesłania okupu nie są już tylko problemem milionerów oraz koronowanych głów. Dzisiaj każdy z nas może paść ofiarą ransomware.

Co to jest? Bardzo specyficzny typ złośliwego oprogramowania. Po zainstalowaniu na naszym komputerze, szyfruje pliki.

Jeśli chcemy odzyskać ich treść, musimy wysłać okup. Zazwyczaj należy go uiścić za pomocą jednej z form płatności, które są wyjątkowo trudne do śledzenia. Oszuści bardzo często oczekują transferów kryptowalutach.

Powstaje też pytanie, jak zabezpieczyć się przed ransomware. Przede wszystkim należy unikać ściągania plików niepewnego pochodzenia oraz instalowania programów z nieznanych źródeł. Dobrą praktyką jest również regularne robienie kopii zapasowych istotnych plików.

Dzięki temu będziemy mogli odzyskać istotne dane bez płacenia wirtualnego okupu oszustom.

Phishing – jak nie dać się nabrać?

Phishing to jedno z najpopularniejszych dzisiaj oszust internetowych. Jest to w dużym skrócie niebezpieczna forma naśladownictwa.

Przestępcy tworzą strony wyglądające identycznie jak na przykład Facebook, Netflix, w skrajnych wypadkach również strona naszego banku.

Niekiedy też wysyłają esemesy, informujące o tym, że zalegamy z płatnością.

Celem oczywiście jest tutaj wyłudzenie od nas pieniędzy, albo co najmniej danych osobistych.

Programy zabezpieczające nasz komputer – ranking antywirusów

Oczywiście w sieci warto uważać na każdy krok. Lepiej nie ściągać plików, jeśli mamy wątpliwości co do strony, na której zostały umieszczone.

Do tego jednak najlepiej zainstalować na komputerze trwale działającą tarczę. Ranking antywirusów pomoże nam wybrać najlepsze oprogramowanie do chronienia naszych plików oraz danych wrażliwych.

Jedne z najbardziej w tym momencie rozpoznawalnych programów tego typu to:

  • Norton 360
  • Bitdefender Total Security
  • Panda Dome Advanced
Previous 3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Next Gdzie kupić dobrej jakości meble cateringowe?

Może to Ci się spodoba

Proces leczenia narkomani – poszczególne etapy

Jak wiadomo leczenie uzależnienia od narkotyków nie jest proste i zwykle trwa bardzo długi czas. W związku z rodzajem uzależnienia, możemy samo leczenie od narkomanii podzielić na różne etapy i

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Pielęgnacja włosów kręconych

Od dziecka moje włosy były kręcone. Ponadto, przez ponad 16 lat trenowałam pływanie. Przez większość dni były mokre, co moim zdaniem przyczyniło się do ich dodatkowego skrętu. Jednakże, były również

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców

Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Służba i pasja – spotkanie pań w MSWiA w dniu ich święta

Z okazji Dnia Kobiet Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak zaprosił wyróżniające się funkcjonariuszki służb mundurowych. Jedną z nich była przedstawicielka małopolskiej Policji starszy sierżant Patrycja Pszczelińska. 8 marca

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź