Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe

Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe

Serwisy streamingowe, memy, media społecznościowe pełne relacji celebrytów. Niekiedy może się wydawać, że internet służy tylko i wyłącznie rozrywce. Prawda jest jednak zupełnie inna. Do sieci przeniosła się obecnie naprawdę spora część naszego życia. Tutaj robimy zakupy – i przy tej okazji podajemy numery kart kredytowych. Tutaj też niejednokrotnie pracujemy. A pamiętajmy, że niektóre ze służbowych maili zawierają informacje poufne.

Aby nie dopuścić do straty pieniędzy albo wycieknięcia ważnych danych, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci.

Trudne do zgadnięcia i bezpieczne hasło

Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest bezpieczne hasło. Chodzi o takie, które trudno zgadnąć. Nie powinno nawiązywać do najbardziej oczywistych danych – naszej daty urodzenia, imienia psa czy już tym bardziej naszego nazwiska.

Musi też zawierać kombinacje znaków, które nie są w stu procentach oczywiste. Większość serwisów doradza dodanie do hasła takich elementów jak:

  • wielkie litery – najlepiej w miejscach dla nich nieoczywistych
  • cyfry – powinniśmy dodać znaki numeryczne i dopisywanie na końcu „1,2,3,4” to nie jest najlepsza z możliwych opcji
  • znaki specjalne – hashtag, wykrzyknik, czy dobrze nam znana z adresów e-mail „małpa” drastycznie zmniejszają szansę na to, że nasze hasło zostanie odgadnięte metodą słownikową

Oczywiście, jeśli stworzymy naprawdę trudne hasło, możemy sami mieć z nim swojego rodzaju problemy. Dlatego warto też w osobnym artykule przeczytać, jak zapamiętać swoje bezpieczne hasło.

Jak nie korzystać z Wi-Fi?

Wi-Fi jest obecnie właściwie nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego w domu, pracy i często nawet w autobusie.

Dlatego właśnie niekiedy zapominamy, jak wielkie zagrożenia niesie ze sobą tego typu sieć.

Jeśli logujemy się do publicznego Wi-Fi, niestety inni użytkownicy mogą podejrzeć nasze dane.

I tutaj oczywiście kryje się wielkie niebezpieczeństwo: Hasło do naszego konta może wyciec i dostać się w niepowołane ręce.

Tutaj sposób na zabezpieczenie się jest właściwie jeden:

Nie logować się do istotnych dla siebie serwisów za pośrednictwem niesprawdzonego W-Fi. Powinno ono służyć co najwyżej do oglądania seriali.

Co to jest ransomware i jak się przed nim zabezpieczyć?

Żądania przesłania okupu nie są już tylko problemem milionerów oraz koronowanych głów. Dzisiaj każdy z nas może paść ofiarą ransomware.

Co to jest? Bardzo specyficzny typ złośliwego oprogramowania. Po zainstalowaniu na naszym komputerze, szyfruje pliki.

Jeśli chcemy odzyskać ich treść, musimy wysłać okup. Zazwyczaj należy go uiścić za pomocą jednej z form płatności, które są wyjątkowo trudne do śledzenia. Oszuści bardzo często oczekują transferów kryptowalutach.

Powstaje też pytanie, jak zabezpieczyć się przed ransomware. Przede wszystkim należy unikać ściągania plików niepewnego pochodzenia oraz instalowania programów z nieznanych źródeł. Dobrą praktyką jest również regularne robienie kopii zapasowych istotnych plików.

Dzięki temu będziemy mogli odzyskać istotne dane bez płacenia wirtualnego okupu oszustom.

Phishing – jak nie dać się nabrać?

Phishing to jedno z najpopularniejszych dzisiaj oszust internetowych. Jest to w dużym skrócie niebezpieczna forma naśladownictwa.

Przestępcy tworzą strony wyglądające identycznie jak na przykład Facebook, Netflix, w skrajnych wypadkach również strona naszego banku.

Niekiedy też wysyłają esemesy, informujące o tym, że zalegamy z płatnością.

Celem oczywiście jest tutaj wyłudzenie od nas pieniędzy, albo co najmniej danych osobistych.

Programy zabezpieczające nasz komputer – ranking antywirusów

Oczywiście w sieci warto uważać na każdy krok. Lepiej nie ściągać plików, jeśli mamy wątpliwości co do strony, na której zostały umieszczone.

Do tego jednak najlepiej zainstalować na komputerze trwale działającą tarczę. Ranking antywirusów pomoże nam wybrać najlepsze oprogramowanie do chronienia naszych plików oraz danych wrażliwych.

Jedne z najbardziej w tym momencie rozpoznawalnych programów tego typu to:

  • Norton 360
  • Bitdefender Total Security
  • Panda Dome Advanced
Previous 3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera
Next Gdzie kupić dobrej jakości meble cateringowe?

Może to Ci się spodoba

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Czym są środki trwałe w firmie?

Definicja Środki trwałe Co to są środki trwałe? Są to środki trwałe, których przedsiębiorca jest właścicielem lub współwłaścicielem i których wartość jest wyższa niż 10 000 zł. Muszą być one

Noc Muzeów w Komendzie Głównej Policji. Wśród uczestników policjant z Krakowa

Przed kilkoma dniami w Komendzie Głównej Policji odbyła się ”Noc Muzeów”. Bramy KGP otwarte były dla zwiedzających od godziny 18:00 do północy. Ilość chętnych była tak duża, że już na

Wordl of Warcraft – The Secret Fish – Przewodnik po osiągnięciach i zabawkach

Ten poradnik opisuje jak zdobyć wszystkie Tajne Ryby wymagane do następujących osiągnięć: Secret Fish of Mechagon oraz Secret Fish and Where to Find Them. Ukończenie osiągnięcia Sekretna Ryba Mechagona nagradza

7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w

Endermologia – masaż podciśnieniowy, który ma działanie wyszczuplające i antycellulitowe

Jego celem jest oddziaływanie na tkankę łączną skóry. Zabieg może być stosowany w celu wyszczuplenia, redukcji cellulitu, poprawy owalu twarzy lub modelowania sylwetki. Podciśnienie w połączeniu z masażem może uaktywnić

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź