7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w tym przypadku o baterii?

Baterie w smartfonach to delikatna technologia. Niewłaściwie użytkowane mogą z czasem stać się mniej wydajne i w końcu trzeba będzie je wymienić.

Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić, że Twój telefon działa dobrze przez długi czas. Oto 7 wskazówek, które przedłużą żywotność baterii Twojego smartfona.

1. Używaj oryginalnej ładowarki

Każdy smartfon ma baterię o innej pojemności. Niektóre smartfony obsługują szybkie ładowanie, a inne nie. Twoja ładowarka może również posiadać mikroskopijne chipy, które chronią smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. certyfikowane złącza Lightning w urządzeniach Apple).

Lepiej jest używać oryginalnej ładowarki dołączonej do zestawu lub, jeśli jeszcze jej nie masz, kupić ładowarkę przeznaczoną specjalnie do Twojego modelu telefonu. Dzięki temu ochronisz swój telefon i baterię przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Nie zapominajmy, że ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu smartfona, a nawet tanie imitacje, mogą spowodować samozapłon telefonu i ognia.

2. Unikaj ekstremalnych temperatur

Baterie smartfonów nie są w stanie wytrzymać ekstremalnych temperatur. Strefa komfortu smartfona mieści się w przedziale od 16 stopni do 22 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, że utrzymanie idealnej temperatury przez smartfon w warunkach panujących w Polsce jest niemożliwe. Ważne jest, aby nie wystawiać smartfona na zbyt duże działanie słońca lub mrozu.

Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla baterii smartfonów.

Jeśli spędzasz lato na plaży lub na działce nie zostawiaj telefonu w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zamiast tego przykryj go kocem. Zimą trzymaj smartfon w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Sprawdź: Wymiana baterii iPhone 7

3. Dbaj o naładowanie baterii

Nowoczesne smartfony wykorzystują baterie litowo-jonowe. Nie mają one efektu pamięci, co jest dużą zaletą w porównaniu ze starszymi typami baterii (niklowo-kadmowymi lub niklowo-wodorkowymi). Można je również ładować. Nie zużywają się szybciej. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność mierzy się liczbą cykli ładowania.

Jeden cykl ładowania odpowiada 100% pojemności akumulatora. Działa to w następujący sposób.

Załóżmy, że w ciągu jednego dnia zużyłeś 80% swojego akumulatora. Po powrocie do domu naładowałeś go do 100%. Jeśli następnego dnia stan akumulatora spadnie o 20%, rozładuje się on do 100%. Dwa dni będą równe jednemu cyklowi ładowania.

Baterie smartfonów mogą zazwyczaj wytrzymać kilkaset ładowań. Bateria smartfona może wytrzymać od 2 do 3 lat, w zależności od tego, jak często jest używana.

Zalecany poziom naładowania wynosi od 40-60% do 80-90%. Pełne naładowanie telefonu nie jest szkodliwe.

4. Nie pozwól, aby bateria całkowicie się rozładowała

Zalecany poziom naładowania wiąże się z pewnym zastrzeżeniem. Zalecany poziom naładowania dla baterii litowo-jonowych nigdy nie powinien być przekraczany. Stara ludowa opowieść o tym, że bateria powinna być rozładowana do 0% nie jest już prawdziwa.

Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, o których była mowa wcześniej, powinny być naładowane do zera przynajmniej za pierwszym razem. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie tylko nie jest to zalecane, ale jest to również niepotrzebne.

Jeśli ikona stanu baterii mówi np. Podłącz ją do ładowarki, jeśli ikona stanu baterii pokazuje np. 15-20%

5. Nie bój się zostawiać włączonego telefonu na noc

Kolejna rzecz związana jest z technologią litowo-jonową. Możesz zostawić telefon podłączony na całą noc. Nie musisz się martwić o przeładowanie baterii.

Nowoczesne baterie smartfonów posiadają mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Oprogramowanie smartfona odłączy zasilanie, jeśli uzna, że bateria jest w pełni naładowana.

6. Oszczędzaj baterię

Pojedyncze ładowanie może wydłużyć żywotność baterii Twojego telefonu. Pozwoli to zmniejszyć liczbę cykli ładowania i spowolni naturalne starzenie się baterii.

Na przykład, możesz:

  • Zmniejszyć jasność ekranu
  • Ustawić automatyczną regulację jasności ekranu
  • Odświeżać mniej ważne aplikacje i wyłączać je
  • Nieużywane lub rzadko używane aplikacje powinny być usuwane.
  • Gdy ich nie używasz, wyłącz moduły łączności, takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth.

To tylko kilka z wielu przykładów. Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania baterii znajdziesz w poniższym artykule. Możesz nadal korzystać z wielu aplikacji, nawet jeśli nie posiadasz iPhone’a. Wiele funkcji systemu iOS i Android są identyczne.

7. Nie zapomnij o swoim nieużywanym smartfonie

Być może masz w szufladzie zapasowy telefon, z którego nie korzystasz. Mądrym pomysłem jest zadbanie o zapasowy smartfon, aby działał, gdy będziesz go potrzebować.

Jak już wspomnieliśmy, baterie litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane poniżej 0%. Nie powinny być pozostawione puste przez zbyt długi czas.

Utrzymuj baterię swojego smartfona w pełni naładowaną, ładując ją do 50%. Pozwoli to na powolne i równomierne rozładowywanie się baterii.

W pełni naładowana bateria może wytrzymać do sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach naładuj ją ponownie do poziomu 50%.

Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać baterię smartfona naładowaną przez dłuższy czas. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z iPhone’a przez dłuższy czas bez konieczności wymiany baterii.

Previous Pielęgnacja włosów kręconych
Next Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?

Może to Ci się spodoba

Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?

Z danych GUS wynika, że Sosnowiec zamieszkuje niemal 200 tys. osób. To położone w województwie śląskim miasto przez lata było kojarzone głównie z przemysłem ciężkim. Dziś jednak rynek pracy jest

Krakowscy policjanci dbają o bezpieczeństwo pieszych

28 lutego i 1 marca br. policjanci Komisariatu Policji I w Krakowie  wspólnie z funkcjonariuszami krakowskiej Straży Miejskiej prowadzili akcję pod kryptonimem „Rogatka”. Była ona prowadzona w rejonie Starego Miasta,

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”

Małopolscy policjanci zatrzymali 3 oszustów wyłudzających pieniądze od starszych osób metodą na „wypadek krewnego”. To tzw. „kurierzy” – grozi im 8 lat pozbawienia wolności. Dwóch z nich zostało zatrzymanych z

Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

Wczoraj przypadała  226. rocznica uchwalenia przez rząd Rzeczpospolitej Obojga Narodów pierwszej w Europie Ustawy Zasadniczej. Konstytucja 3 Maja była aktem prawnym, który w ówczesnej formie miał za zadanie łączyć, często

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Szczęśliwy finał poszukiwań niedoszłego samobójcy

Gorliccy policjanci wspólnie z druhami OSP oraz ratownikami GOPR odnaleźli 53-letniego zdesperowanego mężczyznę, który chciał popełnić samobójstwo. Mężczyzna bezpiecznie trafił do szpitala, gdzie udzielono mu pomocy. 21 sierpnia br. do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź