7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w tym przypadku o baterii?

Baterie w smartfonach to delikatna technologia. Niewłaściwie użytkowane mogą z czasem stać się mniej wydajne i w końcu trzeba będzie je wymienić.

Istnieje wiele sposobów, aby zapewnić, że Twój telefon działa dobrze przez długi czas. Oto 7 wskazówek, które przedłużą żywotność baterii Twojego smartfona.

1. Używaj oryginalnej ładowarki

Każdy smartfon ma baterię o innej pojemności. Niektóre smartfony obsługują szybkie ładowanie, a inne nie. Twoja ładowarka może również posiadać mikroskopijne chipy, które chronią smartfon przed nagłymi skokami napięcia (np. certyfikowane złącza Lightning w urządzeniach Apple).

Lepiej jest używać oryginalnej ładowarki dołączonej do zestawu lub, jeśli jeszcze jej nie masz, kupić ładowarkę przeznaczoną specjalnie do Twojego modelu telefonu. Dzięki temu ochronisz swój telefon i baterię przed ewentualnymi uszkodzeniami.

Nie zapominajmy, że ładowarki, które nie są przeznaczone do danego modelu smartfona, a nawet tanie imitacje, mogą spowodować samozapłon telefonu i ognia.

2. Unikaj ekstremalnych temperatur

Baterie smartfonów nie są w stanie wytrzymać ekstremalnych temperatur. Strefa komfortu smartfona mieści się w przedziale od 16 stopni do 22 stopni Celsjusza. Wynika to z faktu, że utrzymanie idealnej temperatury przez smartfon w warunkach panujących w Polsce jest niemożliwe. Ważne jest, aby nie wystawiać smartfona na zbyt duże działanie słońca lub mrozu.

Temperatury przekraczające 35 stopni Celsjusza są szczególnie niebezpieczne dla baterii smartfonów.

Jeśli spędzasz lato na plaży lub na działce nie zostawiaj telefonu w bezpośrednim nasłonecznieniu. Zamiast tego przykryj go kocem. Zimą trzymaj smartfon w wewnętrznej kieszeni kurtki.

Sprawdź: Wymiana baterii iPhone 7

3. Dbaj o naładowanie baterii

Nowoczesne smartfony wykorzystują baterie litowo-jonowe. Nie mają one efektu pamięci, co jest dużą zaletą w porównaniu ze starszymi typami baterii (niklowo-kadmowymi lub niklowo-wodorkowymi). Można je również ładować. Nie zużywają się szybciej. Dlaczego? Ponieważ ich żywotność mierzy się liczbą cykli ładowania.

Jeden cykl ładowania odpowiada 100% pojemności akumulatora. Działa to w następujący sposób.

Załóżmy, że w ciągu jednego dnia zużyłeś 80% swojego akumulatora. Po powrocie do domu naładowałeś go do 100%. Jeśli następnego dnia stan akumulatora spadnie o 20%, rozładuje się on do 100%. Dwa dni będą równe jednemu cyklowi ładowania.

Baterie smartfonów mogą zazwyczaj wytrzymać kilkaset ładowań. Bateria smartfona może wytrzymać od 2 do 3 lat, w zależności od tego, jak często jest używana.

Zalecany poziom naładowania wynosi od 40-60% do 80-90%. Pełne naładowanie telefonu nie jest szkodliwe.

4. Nie pozwól, aby bateria całkowicie się rozładowała

Zalecany poziom naładowania wiąże się z pewnym zastrzeżeniem. Zalecany poziom naładowania dla baterii litowo-jonowych nigdy nie powinien być przekraczany. Stara ludowa opowieść o tym, że bateria powinna być rozładowana do 0% nie jest już prawdziwa.

Akumulatory niklowo-kadmowe i niklowo-wodorkowe, o których była mowa wcześniej, powinny być naładowane do zera przynajmniej za pierwszym razem. W przypadku akumulatorów litowo-jonowych nie tylko nie jest to zalecane, ale jest to również niepotrzebne.

Jeśli ikona stanu baterii mówi np. Podłącz ją do ładowarki, jeśli ikona stanu baterii pokazuje np. 15-20%

5. Nie bój się zostawiać włączonego telefonu na noc

Kolejna rzecz związana jest z technologią litowo-jonową. Możesz zostawić telefon podłączony na całą noc. Nie musisz się martwić o przeładowanie baterii.

Nowoczesne baterie smartfonów posiadają mechanizmy zabezpieczające przed przeładowaniem. Oprogramowanie smartfona odłączy zasilanie, jeśli uzna, że bateria jest w pełni naładowana.

6. Oszczędzaj baterię

Pojedyncze ładowanie może wydłużyć żywotność baterii Twojego telefonu. Pozwoli to zmniejszyć liczbę cykli ładowania i spowolni naturalne starzenie się baterii.

Na przykład, możesz:

  • Zmniejszyć jasność ekranu
  • Ustawić automatyczną regulację jasności ekranu
  • Odświeżać mniej ważne aplikacje i wyłączać je
  • Nieużywane lub rzadko używane aplikacje powinny być usuwane.
  • Gdy ich nie używasz, wyłącz moduły łączności, takie jak hotspot, WiFi czy Bluetooth.

To tylko kilka z wielu przykładów. Więcej wskazówek dotyczących oszczędzania baterii znajdziesz w poniższym artykule. Możesz nadal korzystać z wielu aplikacji, nawet jeśli nie posiadasz iPhone’a. Wiele funkcji systemu iOS i Android są identyczne.

7. Nie zapomnij o swoim nieużywanym smartfonie

Być może masz w szufladzie zapasowy telefon, z którego nie korzystasz. Mądrym pomysłem jest zadbanie o zapasowy smartfon, aby działał, gdy będziesz go potrzebować.

Jak już wspomnieliśmy, baterie litowo-jonowe nie powinny być rozładowywane poniżej 0%. Nie powinny być pozostawione puste przez zbyt długi czas.

Utrzymuj baterię swojego smartfona w pełni naładowaną, ładując ją do 50%. Pozwoli to na powolne i równomierne rozładowywanie się baterii.

W pełni naładowana bateria może wytrzymać do sześciu miesięcy. Po sześciu miesiącach naładuj ją ponownie do poziomu 50%.

Istnieje wiele sposobów, aby utrzymać baterię smartfona naładowaną przez dłuższy czas. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z iPhone’a przez dłuższy czas bez konieczności wymiany baterii.

Previous Pielęgnacja włosów kręconych
Next Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?

Może to Ci się spodoba

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą zatrzymali w Krakowie oszusta oferującego do sprzedaży podrobione zegarki znanych marek

16.03. br. podczas wspólnej akcji policjantów wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Krakowie oraz Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie został zatrzymany oszust, sprzedający  poprzez  Internet podróbki zegarków

3 proste kroki do zarabiania, łatwiejsze niż zamawianie Ubera

Nawet 80% polskiego społeczeństwa ma obawy, że w obliczu stale rosnącej inflacji, ich podstawowe wynagrodzenie nie wystarczy do życia na oczekiwanym poziomie. A co gdyby w 3 prostych krokach, bez

Sukces małopolskich policyjnych biegaczy

Podczas XV Mistrzostw Polski Policjantów w Maratonie organizowanych przez Komendę Wojewódzką Policji w Szczecinie i Zarząd Wojewódzki NSZZP województwa zachodniopomorskiego pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji małopolscy policyjni biegacze stanęli

Porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie dotyczące bezpiecznego wypoczynku podczas wakacji, porady dla rodziców

Rodzicu zadbaj o swoje dziecko podczas letnich wakacji – porady Wydziału Prewencji KWP w Krakowie. Bezpieczeństwo i zdrowie dziecka to podstawowe zadania, przed którymi stoimy jako rodzice. To właśnie my

Policjanci zalecają ostrożność przy zakupach w sieci

Wraz z rozwojem techniki i powszechnym  dostępem do sieci  klienci coraz częściej robią zakupy  przez Internet. Jak wszyscy wiemy, wiąże się to z możliwością zakupów  bez konieczności wychodzenia z domu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź