Różnica między męskimi a damskimi włosami

Różnica między męskimi a damskimi włosami

Każdy człowiek ma piękne, zadbane włosy. Dotyczy to nie tylko kobiet, ale również mężczyzn. To, jak postrzegają nas inni, zależy od naszych włosów. Nie można traktować włosów tak samo jak innych. Włosy kobiet i mężczyzn nie mogą być traktowane w ten sam sposób. Istnieje wiele różnic. Cieszymy się, że mogliśmy w tym artykule przekazać kilka istotnych informacji. Serdecznie zapraszamy!

Definicja włosa

Włos to wyspecjalizowany produkt naskórkowy zbudowany ze zrogowaciałych, nitkowatych włosów, występujący tylko u ssaków. Znajduje się on na powierzchni skóry i zbudowany jest z twardej kreatyny. Włos składa się z dwóch części: korzenia, który jest osadzony w skórze właściwej i łodygi, która wystaje poza warstwy naskórka. Włosy zawierają również komórki keratynowe zawierające białko fibrylarne. Białko fibrylarne, znane również jako kreatyna, jest nierozpuszczalne w wodzie. Włókna kreatyny są osadzone w amorficznej matrycy białek. Matryca ta zawiera znaczne ilości siarki, wiązań wodorowych i mostków disiarczkowych. Dzięki temu włosy są niezwykle odporne na złamania, a także zyskują odpowiednią elastyczność i gęstość. Poszewka jest tym, z czego zbudowany jest każdy włos. Osłonka chroni wewnętrzne komórki włosa. Otoczka chroni włosy przed utratą wilgoci. W otoczce znajduje się wiele warstw.

Dowiedz się: Gdzie kupić profesjonalne kosmetyki do włosów?

Jakie są funkcje włosów?

Włosy pełnią wiele funkcji.

  • Chronią przed zimnem
  • Chronią przed przegrzaniem.
  • Chronią przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi.
  • Chronią przed słońcem
  • Chroni przed owadami.

Włosy stanowią integralną część wyglądu człowieka i są wykorzystywane od wieków. Ważne jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo dbać o włosy.

Dlaczego ważne jest, aby mężczyźni i kobiety używali różnych produktów do włosów?

Powszechnie wiadomo, że rodzaje włosów kobiet i mężczyzn są bardzo różne. Ważne jest, aby używać produktów do włosów, które są odpowiednie dla danego typu włosów, aby je pielęgnować. Chociaż formuły produktów do pielęgnacji włosów dla kobiet i mężczyzn są często identyczne, należy zauważyć, że można je stosować na różne sposoby. Ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt, który będzie pasował do Twojego typu włosów. Ponieważ są one łatwo wchłaniane przez włosy i nie pozostawiają uczucia lepkości, więcej mężczyzn wybiera nietłuste i miękkie formuły. Wynika to z gęstości warstwy rogowej męskiej skóry, a także jej grubości. Należy pamiętać, że męska skóra jest bardziej podatna na pocenie się i wydzielanie sebum. Androgeny mają znaczący wpływ na to zjawisko.

Kobiety mają jednak delikatniejsze włosy niż mężczyźni. Proces starzenia się zaczyna się po 25 roku życia. Dzieje się to znacznie wcześniej niż u mężczyzn. Produkty do pielęgnacji włosów dla kobiet powinny być przede wszystkim wykonane z produktów naturalnych. Kosmetyki nie powinny być wykonane z syntetycznych składników, ponieważ mogą one powodować niszczenie włosów. Jest to szczególnie ważne dla osób po 25 roku życia. Pozwoli to uniknąć przedwczesnego wypadania włosów i siwienia. Ważny jest również dobór odpowiednich kosmetyków, ponieważ kobiety częściej układają włosy na różne sposoby. W tym przypadku idealnie sprawdzają się produkty 3 w 1, które z łatwością można znaleźć na rynku kosmetycznym.

Różnice między włosami damskimi i męskimi

Jak już wspomnieliśmy, istnieją znaczne różnice w kolorze włosów między kobietami i mężczyznami. Ważne jest, aby pamiętać, że ludzkie włosy mogą się różnić ze względu na płeć, rasę i pochodzenie etniczne. Europejczycy mają różne rodzaje włosów, Afrykańczycy mają różne rodzaje włosów, a mieszkańcy Bliskiego Wschodu mają różne rodzaje włosów. Męskie włosy różnią się od kobiecych zarówno pod względem warstwy rogowej naskórka, jak i grubości i elastyczności. Najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka, warstwa rogowa, składa się z dużych komórek zawierających kreatynę. Włosy można również podzielić na suche, normalne, z łupieżem i przetłuszczające się. Włosy suche charakteryzują się brakiem nadmiaru sebum. Powoduje to przesuszenie włosów, sprawia, że stają się one bardziej kruche i podatne na puszenie.

Włosy normalne są błyszczące, sprężyste i nie przesuszają się. Nie są też suche. Łupież może powodować poważne podrażnienia, a nawet prowadzić do rozwoju bakterii i grzybów. Ważne jest, aby zająć się tym problemem tak szybko, jak to możliwe. Jeśli domowe sposoby nie rozwiązują problemu, warto skonsultować się z dermatologiem, który może pomóc. Należy również wiedzieć, że włosy męskie i żeńskie mają różne cykle wzrostu. Należą do nich cykl aktywnego wzrostu (anagen), cykl przejściowy (katagen) oraz cykl spoczynku. Aktywny cykl wzrostu, znany również jako anagen, trwa średnio cztery lata, zwykle od dwóch do sześciu, a włosy mogą rosnąć do 1,5 cm. Na ten cykl przypada około 80 procent wszystkich włosów. Cykl przejściowy to czas, kiedy włosy przestają rosnąć, a dolna połowa włosa zanika. Faza przejściowa, zwana katagenem, dotyczy tylko około 3 procent włosów. Cykl spoczynkowy, znany również jako telogen, trwa trzy miesiące i obejmuje około 30% wszystkich włosów. Jeśli odsetek ten jest wyższy niż 30%, wówczas można zauważyć łysienie. Dzieje się tak, ponieważ włosy zaczynają wypadać i przerzedzają się.

Ważne jest również, aby wspomnieć o fizjologii stojącej za wzrostem włosów. Dzieje się tak dlatego, że jest ona podobna zarówno u mężczyzn jak i u kobiet. Wzrost włosów jest możliwy tylko dzięki stałemu podziałowi komórek macierzystych znajdujących się w cebulce włosa. Pozwala to na ruch włosa ku górze. Komórki macierzyste włosa znajdują się w jego zewnętrznej warstwie, a konkretnie w opuszce. Włos posiada również brodawki, w których znajdują się fibroblasty. Fibroblasty są odpowiedzialne za stymulowanie podziału i proliferacji komórek macierzystych. Te komórki macierzyste następnie dają początek komórkom macierzystym dla kolejnych podziałów. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia włosów i skóry głowy.

Struktura i kształt męskich włosów

Męskie włosy mogą mieć wiele faktur i kształtów, w tym kręcone, proste, kędzierzawe, puszące się i kręcone. Jeżeli struktura włosów jest prosta lub falista, istnieje więcej możliwości strzyżenia. Jeżeli włosy są kręcone lub puszące się, stylizacja może być trudniejsza. Trudniej będzie zapanować nad włosami.

Jak rozpoznać, że włosy są zdrowe?

Wystarczy zaobserwować następujące zjawiska w zdrowych włosach damskich i męskich: wystarczająca zawartość wody we włóknach kreatyny, wystarczająca zawartość wody w substancji wewnątrzkomórkowej oraz wystarczające wiązania między włóknami kreatyny. Zjawisk tych nie widać gołym okiem, dlatego warto udać się do dermatologa, aby je zbadać. Jeden z tych problemów może być przyczyną np. suchych włosów lub ich nadmiernego wypadania. Wypadanie włosów i ich suchość mogą być bowiem dość powszechne po 25 roku życia. Inne szkodliwe czynniki to promieniowanie UV oraz niewłaściwe i nieodpowiednie stosowanie kosmetyków do pielęgnacji włosów, czynniki genetyczne, intensywne suszenie mokrych włosów, chemiczne zabiegi na włosach, nadmierne czesanie, niewłaściwe upinanie włosów. Istnieje jeszcze wiele innych przyczyn. Ważne jest, aby określić rodzaj włosów, które posiadamy i odpowiednio je traktować. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn.

Previous Czym są środki trwałe w firmie?
Next Co to jest falcowanie ulotek?

Może to Ci się spodoba

7 sposobów na przedłużenie żywotności baterii w smartfonie

Większość osób zwróci uwagę na to, jak ważne jest używanie etui do ochrony telefonu. Popularną opcją będzie folia ochronna na ekran, czy specjalne szkło hartowane. Jak wiele osób myśli w

Kradł w firmie, w której był szefem

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 44-letniego mężczyznę, który z firmy, w której był kierownikiem ukradł 5 telefonów komórkowych. Mężczyzna został namierzony i zatrzymany przez policjantów z „szóstki”.

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Święto krakowskich policjantek, policjantów i pracowników

Dzisiaj (20 lipca br.) w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyła się uroczysta zbiórka z okazji Święta Policji Komendy Miejskiej Policji w Krakowie. Przybyli na nią m. in. pełniący obowiązku Komendanta Wojewódzkiego

Policjanci szkolą żołnierzy 16 Batalionu Powietrznodesantowego w Krakowie

W okresie od kwietnia do października 2017 roku na wniosek Dowódcy 16 Batalionu Powietrznodesantowego za zgodą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie wyznaczeni instruktorzy Oddziału Prewencji Policji w Krakowie realizują blok

Mija rok od Światowych Dni Młodzieży

W lipcu ubiegłego roku w Polsce odbyły się 31. Światowe Dni Młodzieży, w których udział wzięło 2,5 mln pielgrzymów ze 187 krajów. W uroczystościach uczestniczył Papież Franciszek, przedstawiciele Episkopatu Polski

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź