Jak mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Jak mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?

Kierowcy, którzy ulegli wypadkowi na drodze, który nie był spowodowany z ich winy, mogą ubiegać się o odszkodowanie z OC osób odpowiedzialnych. Poszkodowany może odwołać się od decyzji ubezpieczyciela, jeśli ten błędnie wycenił szkodę i wypłacił niższe odszkodowanie.

  • Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela

W odwołaniu od decyzji ubezpieczyciela należy użyć konkretnych argumentów. Nie mogą one ograniczać się do stwierdzenia, że szkoda była zbyt mała lub odmowy wypłaty odszkodowania.

Ważne jest, aby jasno określić cel odwołania od decyzji ubezpieczyciela. Może to dotyczyć między innymi:

  • Zbyt niska wycena
  • Użycie nieoryginalnych części

Jeśli wycena jest zbyt niska, konieczne jest udowodnienie, że rzeczywista wartość rynkowa samochodu jest wyższa. Możliwością są również aukcje internetowe i oferty od dealerów samochodowych.

Upływ czasu może być niekorzystny dla poszkodowanego. Uzyskanie dokumentacji lub przypomnienie sobie szczegółów dotyczących wypadku może być trudne.

Odwołanie – Jakie dokumenty należy dołączyć?

Do wniosku o odwołanie się od ubezpieczyciela należy dołączyć m.in. faktury dotyczące części uszkodzonych w kolizji, które nie były objęte poprzednią wyceną. Jeśli części zamienne są wycenione niżej, warto skorzystać z cenników Autoryzowanych Stacji Obsługi.

Niezależny rzeczoznawca może dostarczyć ekspertyzę i pomóc w wycenie naprawy. Jest to usługa płatna, a ubezpieczyciel nie zwraca jej kosztów. Firma ubezpieczeniowa nie jest związana opinią rzeczoznawcy. Ubezpieczyciel nie jest zobowiązany do zmiany swojego podstawowego stanowiska. Jeżeli spór z ubezpieczycielem nie zostanie rozwiązany polubownie, dokument ten będzie ważnym dokumentem w postępowaniu sądowym.

Sprawdź także: Jakie odszkodowanie jest dostępne w przypadku nieumyślnego spowodowania śmierci?

  • Jak złożyć odwołanie?

Instrukcja dotycząca sposobu odwołania powinna być zawarta w decyzji ubezpieczyciela. Ubezpieczyciel zazwyczaj wskaże adres e-mail, na który powinien trafić dokument, ale nie jest to jedyna droga złożenia odwołania.

Istnieje wiele sposobów na odwołanie się do ubezpieczyciela

list polecony za potwierdzeniem odbioru na adres korespondencyjny wskazany przez ubezpieczyciela

osobiste dostarczenie do oddziału ubezpieczyciela

Można odwołać się na infolinii.

Najlepszą opcją dla poszkodowanego jest wysłanie listu poleconego za potwierdzeniem odbioru. Jest to korzystne, ponieważ daje pewność, że odwołanie zostało odebrane przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczyciel musi odpowiedzieć na odwołanie w ciągu trzydziestu dni od jego otrzymania. Od tej reguły są wyjątki. Jeśli sprawa okaże się skomplikowana, ubezpieczyciel musi powiadomić i uprzedzić, że podjęcie decyzji zajmie 60 dni.

  • Odwołanie od decyzji ubezpieczyciela – odmowa

Po rozpatrzeniu odwołania, ubezpieczyciel może zaproponować ugodę, zapłacić więcej lub utrzymać pierwotną decyzję. Nawet jeżeli ubezpieczyciel nie zmieni swojego pierwotnego stanowiska, istnieje możliwość, aby poszkodowany podjął dalsze kroki w celu otrzymania wszystkich świadczeń.

Obejmują one:

  • Aby uzyskać pomoc w ugodowym załatwieniu sprawy, można zwrócić się do Rzecznika Finansowego.
  • Skierowanie sprawy do mediacji lub sądu polubownego.
  • Skierowanie sprawy do sądu.

Ubezpieczyciel nie ma obowiązku zaakceptowania treści odwołania złożonego przez poszkodowanego. W takich przypadkach ubezpieczyciel musi uzasadnić swoją decyzję pod względem prawnym i faktycznym. Istnieje możliwość uzyskania dodatkowego odszkodowania, nawet jeśli nie jest to możliwe.

Previous Już jest! Odkryj nowy, podążający za wciąż ewoluującymi potrzebami, świat eSmokingWorld!
Next Jaki rodzaj sprzętu wybrać do muzyki?

Może to Ci się spodoba

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

39-letni sprawca śmiertelnego potrącenia pieszej, który uciekł z miejsca wypadku, został zatrzymany w pościgu przez policjantów OPP w Krakowie

Wczoraj, około godz.17:30 na ul. Potrzask w Krakowie doszło do wypadku śmiertelnego w którym zginęła piesza. Jak ustalili policjanci, 39-letni kierujący samochodem osobowym marki Opel Vectra w pewnym momencie utracił

Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce

Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań

Uniwersytet Jagielloński gruntownie modernizuje swój kampus medyczny

Collegium Medicum, czyli kampus medyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, zostanie gruntownie odnowiony. Będzie to możliwe dzięki współpracy uczelni z partnerem prywatnym – spółką Neoświat. Jak wyjaśnia prof. Piotr Laidler, prorektor UJ ds. Collegium

Powiększanie ust – co warto wiedzieć o tym zabiegu?

To jest to, o czym myślimy, kiedy myślimy o medycynie estetycznej. Jest to zabieg, który daje najbardziej widoczne, a czasem wręcz oszałamiające efekty. Powiększanie ust jest zabiegiem często wykonywanym w

Małopolscy policjanci upamiętnili policjantów pomordowanych w 1940 roku przez NKWD

26 kwietnia br. na terenie Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie odbyły się rocznicowe uroczystości przy Obelisku poświęconym funkcjonariuszom Policji Państwowej – jeńców z obozu w Ostaszkowie, Katyniu, Twerze, Miednoje zamordowanych

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź