Jaki rodzaj sprzętu wybrać do muzyki?

Jaki rodzaj sprzętu wybrać do muzyki?

Audiofile pokochają brzmienie głębokich basów i przestrzenne, czyste dźwięki. Technologia 4K tworzy obraz, który wygląda jak film, ale co z dźwiękiem? Jaki domowy sprzęt audio należy zakupić, aby uzyskać dźwięk najwyższej jakości? Poznaj różne rodzaje sprzętu dźwiękowego, które pomogą Ci wybrać ten właściwy!

Czy warto inwestować w sprzęt audio do domu?

Wiele osób ma w domu SmartTV. Dzięki niemu telewizor staje się domowym centrum rozrywki, dając dostęp do najpopularniejszych filmów, najlepszych gier i niesamowitych koncertów. Możesz zobaczyć każdy szczegół na swoim ekranie, jeśli masz urządzenie zdolne do odbioru sygnału w rozdzielczości 4K UHD, 8K lub wyższej. Czego więcej można chcieć?

Możesz oczekiwać równie doskonałego systemu dźwiękowego. Choć telewizory posiadają szereg innowacyjnych technologii, które mogą poprawić jakość dźwięku, nie zastąpią dobrego nagłośnienia.

Dobry system audio pozwoli Ci poczuć się jak w sali koncertowej lub kinowej. Dobry system stereo odtworzy muzykę nie tylko z telewizora, ale również ze smartfona, gramofonu i innych akcesoriów. Wachlarz możliwości jest szeroki, zarówno pod względem ceny, jak i ilości modeli i typów.

Sprawdź również: Jaki gramofon kupić? Poradnik dla zaawansowanych

Najlepszy sprzęt do domowej rozrywki

Zakup systemu nagłośnienia nie jest łatwym zadaniem. Jest to szczególnie prawdziwe, jeśli nie wiesz zbyt wiele na ten temat. Dlatego tak ważne jest, aby już na samym początku zadać sobie kilka podstawowych pytań. Będziesz w stanie zawęzić swoje wybory w oparciu o ich odpowiedzi.

Po pierwsze, zastanów się nad przeznaczeniem sprzętu. Czy ma on stanowić uzupełnienie istniejącego systemu audio, czy też będzie nowym źródłem dźwięku? Drugim krokiem jest określenie przestrzeni, w której urządzenie się znajdzie. Zestaw z 5 kolumnami nie sprawdzi się w małej przestrzeni, a nawet może spowodować obniżenie jakości dźwięku. Na koniec określ z jakimi innymi urządzeniami będzie współpracowało Twoje urządzenie i w jaki sposób je z nimi połączysz.

Zastanów się, ile jesteś w stanie wydać na system nagłośnienia. Dostępnych jest wiele opcji: duże i małe systemy głośnikowe, kina domowe, a także soundbary, wzmacniacze i soundbary. Najtańsze głośniki i soundbary można kupić już za 500 zł. Natomiast najdroższe zestawy mogą kosztować kilkaset, a nawet tysiące złotych.

Bez względu na rodzaj posiadanego sprzętu, ważna jest skuteczność i jakość głośników. Oto parametry, na które należy zwracać uwagę:

  • Impedancja – Wartość ta wyrażana jest w Ohmach (Ohmach) i opisuje opór prądu płynącego pomiędzy głośnikami a wzmacniaczem. Oba komponenty powinny mieć taką samą impedancję. Zbyt duża różnica spowoduje pogorszenie jakości dźwięku.
  • Efektywność jest również znana jako skuteczność głośnika, wydajność głośnika lub wydajność głośnika. Mierzy się ją w decybelach (dB). Wskazuje ona, jak głośny jest sprzęt. Im głośniej brzmią głośniki, tym wyższa jest ich efektywność.
  • Charakterystyka częstotliwościowa – zakres częstotliwości, w którym przeciętny człowiek może usłyszeć fale dźwiękowe o częstotliwości od 20000 Hz do 20000 Hz. Większość głośników odtwarza te dźwięki. Jeśli masz wrażliwy słuch, powinieneś wybrać domowy sprzęt audio, który ma szerszy zakres częstotliwości. Istnieją głośniki, które mogą odtwarzać dźwięki o częstotliwości od 5 do 45 000 Hz.
  • Liczba lub liczba głośników. Najpopularniejsze są zestawy 2.1 i 5.1.
  • Moc wyjściowa – Dobrej jakości głośniki, które mogą być używane do oglądania filmów lub słuchania muzyki, powinny generować moc około 100-150 W na kanał.
  • Rodzaj łączności – Audiofile uważają, że połączenia kablowe są bardziej stabilne i dają lepszą reprodukcję dźwięku. Możesz zgodzić się z tą opinią. Upewnij się, że kable są odpowiednio długie. Zestawy bezprzewodowe są opcją dla tych, którzy nie chcą ukrywać kabli. Zestawy te pozwalają komponentom komunikować się ze sobą za pomocą technologii Bluetooth lub Wi Fi.
  • Dekodery audio: Kiedy kupujesz wysokiej jakości sprzęt do domowej rozrywki, chcesz, aby był w stanie odtwarzać dźwięk z wielu urządzeń. Przed zakupem sprawdź, jakie technologie kompresji dźwięku obsługuje dany model (np. Dolby Digital i Dolby Atmos).
  • Dodatkowe złącza – Wejście HDMI to podstawa, ale wiele produktów ma dodatkowe porty, takie jak AUX do podłączenia słuchawek czy USB do podłączenia np. pendrive’a.
  • Rodzaj materiału – drewno jest najlepszym materiałem do produkcji obudów kolumn. Wibruje ono naturalnie bez zniekształceń dźwięku. Wielu producentów wykonuje również obudowy z płyt MDF i tworzyw sztucznych.
Previous Jak mogę się odwołać od decyzji ubezpieczyciela?
Next Wordl of Warcraft - The Secret Fish - Przewodnik po osiągnięciach i zabawkach

Może to Ci się spodoba

Nowe mieszkanie – na co zwrócić uwagę przez zakupem nieruchomości?

Zakup własnego nowego mieszkania jest często wymieniany wśród najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w życiu. Również dla osób inwestujących swój kapitał w nieruchomości to ważny krok i musi zostać dokładnie przemyślany.

Kolejne oszustwo „metodą na wnuczka”. Małopolska Policja przestrzega i apeluje o ostrożność

W ostatnim okresie czasu w Krakowie jak i na terenie Małopolski doszło do kolejnych prób wyłudzenia pieniędzy tzw. „metodą na wnuczka” modyfikowaną przez sprawców pod różne legendy (np.  „na syna/córkę”,

Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej otwarta w Krakowie

W krakowskim szpitalu im. Ludwika Rydygiera otwarta została nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej. Ma zapewnić szybszą i bardziej precyzyjną diagnostykę onkologiczną. Zainstalowany tomograf komputerowy jest też bezpieczniejszy dla zdrowia pacjentów, wykorzystuje

Wordl of Warcraft – The Secret Fish – Przewodnik po osiągnięciach i zabawkach

Ten poradnik opisuje jak zdobyć wszystkie Tajne Ryby wymagane do następujących osiągnięć: Secret Fish of Mechagon oraz Secret Fish and Where to Find Them. Ukończenie osiągnięcia Sekretna Ryba Mechagona nagradza

Działania Policji drogowej „BUS” i „TRUCK”

W czwartek 16 lutego 2017r. małopolska Policja drogowa na terenie całego województwa przeprowadziła działania ukierunkowane na kontrolę busów, autobusów oraz pojazdów ciężarowych. Szczególna uwaga zwracana była na sposób wykonywania zorganizowanego

Kolejne 2 złote medale Szymona Kulki na Światowych Igrzyskach Służb Mundurowych w Los Angeles

Kolejne doskonałe informacje docierają do Gorlic z Los Angeles, gdzie odbywają się XVII Światowe Igrzyska Służb Mundurowych. Sierżant Szymon Kulka – biegający policjant Posterunku Policji w Uściu Gorlickim – do

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź