Jak bezpiecznie korzystać z sieci? – porady podstawowe
Serwisy streamingowe, memy, media społecznościowe pełne relacji celebrytów. Niekiedy może się wydawać, że internet służy tylko i wyłącznie rozrywce. Prawda jest jednak zupełnie inna. Do sieci przeniosła się obecnie naprawdę spora część naszego życia. Tutaj robimy zakupy – i przy tej okazji podajemy numery kart kredytowych. Tutaj też niejednokrotnie pracujemy. A pamiętajmy, że niektóre ze służbowych maili zawierają informacje poufne.
Aby nie dopuścić do straty pieniędzy albo wycieknięcia ważnych danych, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat bezpieczeństwa w sieci.
Trudne do zgadnięcia i bezpieczne hasło
Przede wszystkim warto odpowiedzieć na pytanie, co to jest bezpieczne hasło. Chodzi o takie, które trudno zgadnąć. Nie powinno nawiązywać do najbardziej oczywistych danych – naszej daty urodzenia, imienia psa czy już tym bardziej naszego nazwiska.
Musi też zawierać kombinacje znaków, które nie są w stu procentach oczywiste. Większość serwisów doradza dodanie do hasła takich elementów jak:
- wielkie litery – najlepiej w miejscach dla nich nieoczywistych
- cyfry – powinniśmy dodać znaki numeryczne i dopisywanie na końcu „1,2,3,4” to nie jest najlepsza z możliwych opcji
- znaki specjalne – hashtag, wykrzyknik, czy dobrze nam znana z adresów e-mail „małpa” drastycznie zmniejszają szansę na to, że nasze hasło zostanie odgadnięte metodą słownikową
Oczywiście, jeśli stworzymy naprawdę trudne hasło, możemy sami mieć z nim swojego rodzaju problemy. Dlatego warto też w osobnym artykule przeczytać, jak zapamiętać swoje bezpieczne hasło.
Jak nie korzystać z Wi-Fi?
Wi-Fi jest obecnie właściwie nieodłącznym elementem naszego życia. Korzystamy z niego w domu, pracy i często nawet w autobusie.
Dlatego właśnie niekiedy zapominamy, jak wielkie zagrożenia niesie ze sobą tego typu sieć.
Jeśli logujemy się do publicznego Wi-Fi, niestety inni użytkownicy mogą podejrzeć nasze dane.
I tutaj oczywiście kryje się wielkie niebezpieczeństwo: Hasło do naszego konta może wyciec i dostać się w niepowołane ręce.
Tutaj sposób na zabezpieczenie się jest właściwie jeden:
Nie logować się do istotnych dla siebie serwisów za pośrednictwem niesprawdzonego W-Fi. Powinno ono służyć co najwyżej do oglądania seriali.
Co to jest ransomware i jak się przed nim zabezpieczyć?
Żądania przesłania okupu nie są już tylko problemem milionerów oraz koronowanych głów. Dzisiaj każdy z nas może paść ofiarą ransomware.
Co to jest? Bardzo specyficzny typ złośliwego oprogramowania. Po zainstalowaniu na naszym komputerze, szyfruje pliki.
Jeśli chcemy odzyskać ich treść, musimy wysłać okup. Zazwyczaj należy go uiścić za pomocą jednej z form płatności, które są wyjątkowo trudne do śledzenia. Oszuści bardzo często oczekują transferów kryptowalutach.
Powstaje też pytanie, jak zabezpieczyć się przed ransomware. Przede wszystkim należy unikać ściągania plików niepewnego pochodzenia oraz instalowania programów z nieznanych źródeł. Dobrą praktyką jest również regularne robienie kopii zapasowych istotnych plików.
Dzięki temu będziemy mogli odzyskać istotne dane bez płacenia wirtualnego okupu oszustom.
Phishing – jak nie dać się nabrać?
Phishing to jedno z najpopularniejszych dzisiaj oszust internetowych. Jest to w dużym skrócie niebezpieczna forma naśladownictwa.
Przestępcy tworzą strony wyglądające identycznie jak na przykład Facebook, Netflix, w skrajnych wypadkach również strona naszego banku.
Niekiedy też wysyłają esemesy, informujące o tym, że zalegamy z płatnością.
Celem oczywiście jest tutaj wyłudzenie od nas pieniędzy, albo co najmniej danych osobistych.
Programy zabezpieczające nasz komputer – ranking antywirusów
Oczywiście w sieci warto uważać na każdy krok. Lepiej nie ściągać plików, jeśli mamy wątpliwości co do strony, na której zostały umieszczone.
Do tego jednak najlepiej zainstalować na komputerze trwale działającą tarczę. Ranking antywirusów pomoże nam wybrać najlepsze oprogramowanie do chronienia naszych plików oraz danych wrażliwych.
Jedne z najbardziej w tym momencie rozpoznawalnych programów tego typu to:
- Norton 360
- Bitdefender Total Security
- Panda Dome Advanced
Może to Ci się spodoba
Małopolscy policjanci zabezpieczyli kolejny mecz piłkarskiej ekstraklasy i zapobiegli bójce kiboli
31 marca br na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana znajdującym się przy ulicy Reymonta 22 w Krakowie odbył się mecz piłkarski pomiędzy drużynami Wisły Kraków oraz Lecha Poznań. Tego rodzaju
Rynek pracy w Sosnowcu – gdzie szukać ofert pracy?
Z danych GUS wynika, że Sosnowiec zamieszkuje niemal 200 tys. osób. To położone w województwie śląskim miasto przez lata było kojarzone głównie z przemysłem ciężkim. Dziś jednak rynek pracy jest
Leczenie alkoholizmu – czy da się skutecznie walczyć z alkoholizmem?
Chociaż leczenie alkoholizmu może być skomplikowane, wielu naszym pacjentom udało się pokonać nałóg i zachować trzeźwość przez wiele lat. Pierwszy etap leczenia polega na eliminacji substancji toksycznych z organizmu oraz
„Bezpieczny Senior” – spotkanie zorganizowane przez Komisariat Policji I w Krakowie
W dniu 24 maja br. w Klubie Seniora przy Kościele Mariackim w Krakowie odbyło się spotkanie skierowane do osób starszych w ramach programu „Bezpieczny Senior”. Dzielnicowi Komisariatu Policji I, omówili
Trwa 74 TOUR DE POLOGNE w Małopolsce
Za nami dwa z pięciu etapów 74 Tour de Pologne – największego wydarzenia kolarskiego w Polsce, którego trasy przebiegają przez Małopolskę. Nad bezpieczeństwem wyścigu czuwa ponad 600 policjantów, do zadań
Co to jest falcowanie ulotek?
Falcowanie ulotek to metoda oprawy książek polegająca na składaniu papieru. Pozwala to na składanie arkuszy, np. można składać papier na pół lub wielokrotnie. Do wykonania całego procesu wykorzystuje się specjalne
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to comment this post!