Piła do drewna kominkowego – co wybrać?

Piła do drewna kominkowego – co wybrać?

Nie ma nic bardziej relaksującego od spokojnego wieczoru spędzonego w blasku ognia płynącego z kominka. Aby jednak było to możliwe, potrzebujemy opału. Cięcie drewna do kominka wbrew pozorom wcale nie jest najprostszą czynnością. Jaki sprzęt wybrać, aby praca przebiegła sprawnie i bezpiecznie?

Jaka piła łańcuchowa?

Jaka piła łańcuchowa? Do cięcia drewna konieczny jest odpowiedni sprzęt. Dobrym wyborem będzie piła łańcuchowa. Wybierając ją, warto zwrócić uwagę na rodzaj zasilania. Na rynku dostępne są:

  • piły łańcuchowe elektryczne – do prawidłowego działania wymagają stałego dostępu do energii elektrycznej,
  • piły łańcuchowe akumulatorowe – konieczne jest ich ładowanie, ale nie mają ograniczającego je kabla zasilającego,
  • piły łańcuchowe spalinowe – wyposażone są w silnik spalinowy.

To, na jaką opcję ostatecznie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od tego, jakie będzie główne przeznaczenie piły i jakie ilości drewna będziemy ciąć. Gdy szukamy modelu o dużej mocy, przystosowanego do wymagających zadań, długotrwałej pracy i sporej ilości drewna, wówczas warto zdecydować się na piłę spalinową.

Gdy zaś wiemy, iż ze sprzętu będziemy korzystać sporadycznie, warto wybrać piłę łańcuchową akumulatorową. Nie jest to oczywiście rozwiązanie pozbawione wad – należy pamiętać o jego ładowaniu i ma ograniczony czas działania – jednak sprawdza się lepiej niż wariant elektryczny. Zasięg tego urządzenia jest bowiem ograniczony długością kabla zasilającego, przez co w praktyce można go używać jedynie blisko domu.

Z powyższego zestawienia wynika, że w przypadku cięcia drewna kominkowego najlepiej sprawdza się piła łańcuchowa spalinowa. Jest ona w pełni mobilna, wygodna i łatwa w użyciu, a także pozwala na przeprowadzanie cięższych prac. Sprawdzi się zatem doskonale, niezależnie od tego, jak duża jest nasza posesja.

Wybierając piłę łańcuchową spalinową, warto zwrócić uwagę na następujące parametry techniczne:

  • pojemność silnika – determinuje moc sprzętu, a tym samym jego wydajność. Im parametr ten jest większy, tym:
  • cięższe prace możemy wykonywać,
  • mniej czasu zajmie nam cięcie drewna,
  • dłużej silnik będzie mógł pracować bez ryzyka przegrzania,
  • moc – uzależniona jest od pojemności silnika. Im będzie ona wyższa, tym większą sprawność osiągnie sprzęt. Jeżeli zamierzamy ciąć jedynie niezbyt grube drewno, wówczas wystarczy piła o mocy do 2,5 KM. Do średniej wielkości drewna potrzebować będziemy mocniejszego sprzętu – powyżej 2,5 do 5 KM. Profesjonalną wycinkę drzew należy zaś przeprowadzać piłą o mocy przekraczającej 5 KM,
  • długość prowadnicy – im dłuższa prowadnica, tym większe możliwości piły. Na rynku znajdziemy modele o długości od około 30 do nawet 100 centymetrów. Do cięcia drewna kominkowego z powodzeniem wystarczą te wyposażone w prowadnicę o długości 40-50 cm.

Decydując się na kupno piły łańcuchowej, warto wziąć pod uwagę także jej wagę. Im większe będą pojemność i moc silnika oraz długość prowadnicy, tym cięższe będzie urządzenie, co nie wpłynie pozytywnie na komfort użytkowania i długotrwałą pracę. Należy zatem wypośrodkować te aspekty, odnosząc się do indywidualnych preferencji.

Jaka piła tarczowa?

Jaka piła tarczowa? Innym rodzajem piły, którą można wykorzystać podczas cięcia drewna do kominka, jest piła tarczowa. Przy jej wyborze zwróćmy uwagę przede wszystkim na moc sprzętu. Im będzie ona większa, tym lepszą wydajnością będzie się odznaczać urządzenie.

Warto także dobrze przyjrzeć się bodaj najważniejszemu elementowi urządzenia, czyli tarczy. Liczy się jej rozmiar oraz wielkość i stan ząbków. To bowiem kolejne elementy, które przesądzają o tym, jak wydajna będzie piła tarczowa. Nie mniej istotna jest także głębokość cięcia. Przesądza ona bowiem o tym, jak grube drewno będziemy mogli ciąć za pomocą sprzętu.

Podsumowując, piła łańcuchowa i piła tarczowa to urzadzenia, które z powodzeniem mogą być wykorzystane do cięcia drewna do kominka. Wybierając je, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc i dostosować ten parametr do tego, jakie będzie główne przeznaczenie piły. Do cięcia grubszego drewna, na pewno przyda się mocniejszy sprzęt.

Previous Awantura zakończona dźgnięciem nożem
Next 300 gram marihuany przejęte przez policjantów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Policjanci na rodzinnym pikniku w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu

„ Kręci mnie bezpieczeństwo” to nazwa nowej kampanii w ramach której sosnowieccy policjanci wzięli udział w rodzinnym pikniku zorganizowanym w Szkole Podstawowej nr 10 w Sosnowcu przy ul. Reymonta. Dorośli

Wiadomości 0 Comments

Policjanci przechwycili narkotyki i sprzęt do uprawy konopi indyjskich

Sosnowieccy kryminalni zatrzymali dwóch mieszkańców Dąbrowy Górniczej, którzy na poddaszu hali magazynowej firmy, w której byli zatrudnieni, zorganizowali plantację konopi indyjskich. Właściciel firmy nie był świadomy procederu, który odbywał się

Wiadomości 0 Comments

PROFILAKTYKA NA SOSNOWIECKIM „AUTO MOTO SHOW”

Sosnowieccy policjanci, wspólnie z kolegami z komendy wojewódzkiej policji w Katowicach, uczestniczyli w targach „ Auto Moto Show”, które w miniony weekend odbyły się w hali Expo Silesia w Sosnowcu.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź