Jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych?

Jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych?

1053,80 — tyle wg porównywarki Mubi wyniosła średnia stawka OC dla aut marki BMW. Kierowcy Dacii za obowiązkową ochronę płacili tylko 631 zł. To ponad 400 zł mniej! Sprawdź, jak marka pojazdu wpłynęła na ceny ubezpieczeń samochodowych w 2019 roku.

Zakres komunikacyjnego OC reguluje ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Bez względu na to, z którym towarzystwem zawrzesz umowę, ochrona ubezpieczeniowa będzie taka sama. Co ciekawe, w parze z identycznym zakresem nie idą takie same ceny. W zależności od ubezpieczyciela mogą różnić się one o kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset procent. Dlaczego?

Różnice w cenach OC

Cena ubezpieczenia OC odzwierciedla ryzyko, jakie ponosi ubezpieczyciel, zawierając umowę z konkretnym klientem. Jeśli jest ono wysokie, wysoka jest również cena. Niskie przekłada się na niższą stawkę. Aby oszacować stopień ryzyka, towarzystwa biorą pod uwagę informacje na temat kierowcy oraz parametry auta, którym się porusza. Jednym z najważniejszych jest jego marka (więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule https://mubi.pl/poradniki/marka-samochodu-a-cena-ubezpieczenia-oc/).

Marka auta a stawka OC

Wyliczając stawkę OC, ubezpieczyciele analizują statystyki wypadkowe. Na ich podstawie szacują prawdopodobieństwo szkody spowodowanej przez pojazd danej marki. Oceniają także szacowany rozmiar szkód. Właściciele pojazdów, które z perspektywy ubezpieczycieli wydają się bezpieczniejsze i mniej kolizyjne od innych, mogą liczyć na przyjazne portfelowi stawki.

I tak:

  • mocne auta z pojemnymi silnikami powodują z reguły większe szkody niż te słabsze modele z silnikami o mniejszych pojemnościach;
  • dynamiczne sportowe pojazdy są bardziej podatne na stłuczki od tych, które nie są w stanie rozwijać imponujących prędkości.

To jednak nie wszystko.

Wyliczając cenę OC, ubezpieczyciele profilują także kierowców, którzy wybierają poszczególne marki aut. Po tych, użytkujących sportowe modele, spodziewają się zdecydowanie bardziej brawurowej jazdy aniżeli po tych, jeżdżących rodzinnymi kombi.

Kierowca, postrzegany przez ubezpieczyciela jako odpowiedzialny i bezpieczny, zapłaci za OC mniej niż ten skłonny do ryzykownych zachowań..

W jaki sposób teoria przekłada się na praktykę? Kto płaci za OC najwięcej, a kto najmniej?

Auta z najtańszym OC

Wg danych porównywarki Mubi w sierpniu 2019 najniższe składki OC płacili kierowcy Dacii – 631 zł. Właściciele aut marki Suzuki na obowiązkowe ubezpieczenie wydali średnio 646,16 zł, a posiadacze Kii – 667,47 zł.

Kolejne miejsca wśród aut z najtańszym OC zajęły:

  • Toyota – 715,64 zł,
  • Hyundai – 722,21 zł
  • Fiat – 772,61 zł.

Auta z najdroższym OC

Wg danych Mubi w sierpniu 2019 najwyższe składki płacili posiadacze BMW – 1053 zł. Drogie OC dotknęło również właścicieli Subaru – 1002,11 zł i Saabów – 959 zł.

Tanie OC dzięki porównywarce

Pamiętaj, że mimo identycznego zakresu ceny OC w różnych towarzystwach mogą diametralnie się różnić. Aby znaleźć ofertę, która nie obciąży Twojego budżetu, porównaj stawki w wielu towarzystwach. Chcesz to zrobić szybko, wygodnie i precyzyjnie? Znajdź ubezpieczenie OC na Mubi. Aby poznać ceny OC w najlepszych TU, musisz jedynie wypełnić krótki formularz, zawierający pytania o parametry auta i dane jego właściciela. W ciągu kilku minut porównywarka przedstawi Ci aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo propozycji. Dzięki temu z powodzeniem wybierzesz tę najtańszą. Bez konieczności wypełniania stosu dokumentów i żmudnych rozmów z agentem. Porównanie ofert w Mubi jest darmowe i nie wymaga rejestracji. Przedstawione przez porównywarkę stawki nie będą także wyższe od tych, które zaproponuje Ci ubezpieczyciel. Korzystając z porównywarki, na pewno nie stracisz. Możesz za to całkiem sporo zyskać.

Previous Pielęgnacja skórzanej tapicerki
Next Bindowanie – rodzaje

Może to Ci się spodoba

Motoryzacja 0 Comments

Osoba, która spowodowała wypadek po alkoholu, musi sama pokryć koszty leczenia ofiar

Szacuje się, że w przypadku każdej ciężko poszkodowanej osoby w wypadku drogowym koszty leczenia mogą sięgnąć nawet 2 mln zł. Jeśli wypadek spowodowała osoba pod wpływem środków odurzających, to odpowiedzialność finansowa spada

Motoryzacja 0 Comments

Statystyczny polski kierowca traci w korkach 3,3 tys. zł rocznie

3,8 mld zł kosztowały w 2015 roku polskich pracujących kierowców korki w siedmiu największych polskich miastach. Oznacza to wzrost wobec poprzedniego roku, w którym udało się nieco zredukować te wartości. Na statystycznego kierowcę

Motoryzacja 0 Comments

Pielęgnacja skórzanej tapicerki

Łatwo jest zaniedbać wnętrze samochodu, szczególnie jeśli chodzi o utrzymanie foteli w czystości. Utrzymanie skórzanych siedzeń w doskonałym stanie może naprawdę wyróżnić twój samochód. Chociaż może to zabierać dużo pracy,

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź