Bindowanie – rodzaje

Bindowanie – rodzaje

Zszywanie siodełkowe, doskonała oprawa książek, oprawa grzebieniowa i najpopularniejsza oprawa druciana – która z tych opcji oprawy jest właściwa dla Twoich dokumentów, a właściwie co każda z nich oznacza? Wszystkie one wyewoluowały z rzemiosła introligatorskiego, które powstało w Indiach w pierwszym wieku przed naszą erą. Pierwotnie buddyjscy mnisi kopiowali na liściach palmowych teksty religijne, które były numerowane i oprawiane sznurkiem i drewnianymi deskami.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wyboru metody, która będzie odpowiednia dla Twoich dokumentów, skontaktuj się z nami, a my chętnie pomożemy.

Bindowanie to popularna opcja w przypadku dokumentów, które po otwarciu muszą leżeć całkowicie płasko, np. instrukcja obsługi. Wykorzystuje ona druciany grzbiet w kształcie litery C, który utrzymuje dziurkowane kartki papieru razem, przepuszczając je przez dziurkowane otwory w papierze. Pozwala to również na całkowite obrócenie kartki wokół grzbietu.

Metoda ta wygląda nowocześnie i nowoczesnie, a jej główną zaletą jest trwałość. Gotowa książka jest łatwa do czytania i leży płasko, gdy jest otwarta.

Oprawianie kombinowane odbywa się podobną metodą, przy użyciu okrągłych plastikowych grzbietów przez prostokątne otwory przebite w papierze. Łączone grzbiety do oprawy są zwykle mniej sztywne niż grzbiety druciane, więc mogą być stosowane do dokumentów o mniejszej wadze.

Plastikowy grzebień jest odporny na zgniatanie i jest trwały i wytrzymały. Należy zauważyć, że dokument nie jest na stałe zaklejony, a ewentualne strony mogą zostać dodane lub usunięte.

Idealna oprawa to metoda, która obecnie najbardziej kojarzy się z książką. Polega ona na użyciu kleju do przymocowania okładki papierowej do grzbietu zmontowanych arkuszy drukowanych. Metoda ta jest powszechnie stosowana w przypadku książek typu paperback, ale jest również odpowiednia dla innych dużych dokumentów wymagających profesjonalnego wykończenia.

W przeciętnej księgarni prawie wszystkie rodzaje grzbietów papierowych są doskonale oprawione.  Posiadają one kwadratowy, zadrukowany grzbiet, a okładka jest zazwyczaj wykonana z papieru lub kartonu cięższego od wewnętrznych stron.  W przypadku mniejszych dokumentów oprawa siodełkowa może być bardziej odpowiednia. Jest ona przydatna do tworzenia publikacji książkowych, takich jak newslettery i kalendarze. Arkusze papieru składane są tak, aby fałda tworzyła grzbiet, a następnie w fałdzie umieszczane są zszywki, które utrzymują arkusze razem.

Arkusze dokumentów są zwykle składane i oprawiane zszywkami wzdłuż złożonej krawędzi. Metoda ta jest bardzo popularna w przypadku biuletynów i broszur.

Czytaj więcej o bindowaniu na: http://drukujwkrakowie.eu/

Previous Jak marka pojazdu wpływa na ceny ubezpieczeń samochodowych?
Next Przygotowanie Twoich materiałów dla firmy poligraficznej

Może to Ci się spodoba

Strefa Biznesu 0 Comments

Namierzanie telefonu – najlepsze aplikacje 2018

Współczesne telefony z których korzysta większość z nas to dość kosztowne urządzenia. Trudno jednak dziwić się ich cenie. W końcu nowoczesny smartfon jest już czymś znacznie więcej, niż tylko narzędziem

Strefa Biznesu 0 Comments

Mieszkania w tym roku nadal będą się dobrze sprzedawać

W 2016 roku na sześciu największych rynkach w Polsce deweloperzy sprzedali blisko 62 tys. mieszkań – wynika z raportu firmy Reas. To o jedną piątą więcej niż w 2015 roku. Wyniki dalszej sprzedaży w dużej

Strefa Biznesu 0 Comments

O ulotkach reklamowych słów kilka

Ulotki są najbardziej popularnym, najtańszym pomysłem na reklamę. Na taką formę reklamy decydują się niemal wszyscy właściciele firm – zarówno tych, które dopiero wchodzą na rynek, jak i tych działających

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź